Dovolená v Mexiku bez cestovky? O Mexiku jsme snili už opravdu dlouho a v roce 2022 se nám náš cestovatelský sen splnil. Celkem jsme v Mexiku strávili něco přes tři týdny, během kterých jsme křížem krážem projeli Yucatánský poloostrov, ponořili se do unikátní kultury a ochutnali legendární pochoutky místní kuchyně. Rádi bychom se s vámi o naše zážitky podělili, a tak jsme pro vás sepsali náš podrobný itinerář po Mexiku za 23 dní. Pojďme na to!

Mexiko Itinerář na 3 týdny aneb Mexiko bez cestovky

Den 1 a 2 – Cancún

1. den – Příjezd do města Cancún

Do Cancúnu jsme přiletěli přímým letem z Madridu, a to s aerolinkou Iberojet. Let trval 11 hodin a přiletěli jsme v 19:45 hodin.
Ubytování jsme měli zarezervované v centru města v Mezcal Hostel Cancún (dříve Nomads Enigmatics), kam jsme se dostali za zhruba 20 minut taxíkem společnosti Smart Shuttle Cancún. Cena za odvoz do centra by měla být kolem 25–30 euro. Pokud vám bude taxikář nabízet vyšší sazbu, doporučujeme smlouvat! 

💡 Dovolená v Mexiku, náš tip: Stejně jako jinde na světě je i v Mexiku normální, že taxikáři účtují turistům vyšší sazby. Doporučujeme se vždy předem informovat u hostitele či hotelu, jaká je standardní cena za taxík z letiště či nádraží k ubytování. Když budeš vědět, kolik by měl zhruba transfer stát, vyhneš se placení přemrštěných částek.

Z pobytu v Mezcal Hostelu Cancún jsme byli nadšení! Ubytováni jsme byli v prostorném (30 m²) a vkusně vybaveném pokoji typu Standard s vlastní koupelnou. Hostel je přímo zaměřen na sólo cestovatele a digitální nomády, takže se v něm často konají různé zajímavé události. Součástí hostelu je dokonce i tetovací salón, takže kdo má dost odvahy, může si odvézt „suvenýr na věčné časy“. 🙂

Pohled na pláže v Cancúnu v Mexiku

2. den – Výlet po městě Cancún

Hned druhý den ráno jsme si šli koupit místní sim kartu. V supermarketu 7Eleven (Seven Eleven) jsme pořídili předplacenou kartu s 3 GB dat za 200 pesos (260 Kč) od společnosti Telcel. Další data k této simce se pak dají jednoduše dokoupit přes aplikaci operátora. Rozhodně doporučujeme sim kartu nekupovat na letišti, kde bývají nabízené tarify nevýhodné. Dobrou zkušenost nemáme ani se simkou „pro nomády“ od operátora Holafly – ta často nefungovala kvůli špatnému pokrytí a navíc byla předražená.

Po dlouhém letu jsme byli trošku rozlámaní, a tak jsme se rozhodli jít na dopolední hodinu jógy (pro Toma to byl spíš náročný trénink :)). Na lekci jsme se seznámili se Slovenkou Mirkou a Mexičankou Vicky, které bydlely v nedalekém hotelu a strávili jsme s nimi celý den. Měli jsme velké štěstí – Vicky, která pochází z Mexico City, se nám nabídla, že nás po Cancúnu provede, protože město navštívila už několikrát a dobře ho zná. Po Cancúnu jsme se pohybovali nikoliv jako turisté, ale jako místní – běžnou autobusovou linkou R1 jsme jeli k archeologické zóně El Rey a poté jsme si udělali procházku přes pláže playa Delfines, Ballenas, Marlín a Chacmool. 

Mayské ruiny v Cancúnu
Mayské ruiny El Rey v Cancúnu

Po setmění jsme si dali drink na bulváru Kukulcan, který je centrem noční zábavy v Cancúnu a sídlí na něm spousta známých klubů jako Coco Bongo, Hard Rock Café nebo The City. Krom toho je na tomto bulváru také nonstop otevřený obchod řetězec 7Eleven, kde si můžeš před party v klubu koupit něco k jídlu nebo třeba pivo, které si vychutnáš s výhledem na pláž. Kromě 7Eleven doporučujeme v Cancúnu supermarkety Soriana, Chedraui a Walmart.

💡 Náš tip: V 7Eleven si můžeš dopřát i jednu specialitku – tacos, které si poliješ taveným sýrem z automatu. A nechybí ani další přísady jako jalapeños a rajčata.

Kde se najíst v Cancúnu?

Po příjezdu ve večerních hodinách nám vyhládlo, a tak jsme si šli hned dát naše první pravé mexické burrito. Povečeřeli jsme v restauraci Las tostadillas del mar ruta Nader, která se nacházela ve stejné ulici jako náš hostel. Dopřáli jsme si také první mexické pivo a tradiční místní drink jménem michelada. Tenhle nápoj se připravuje z piva, limetkové a rajčatové šťávy, chilli a směsi koření.

Kde se ubytovat v Cancúnu?

Kromě již zmíněného ubytování Mezcal Hostel Cancún doporučujeme tato ubytování:

Levná varianta ubytování v Cancúnu: Casa Lara Homestay s bazénem u pláže Playa del Niño

Střední varianta ubytování v Cancúnu: 3 hvězdičkový hotel Residence Inn by Mariott s bazénem a posilovnou 5 minut od pláže Playa de los delfines

Ubytování pro náročnější v Cancúnu: 5 hvězdičkový hotel Riu Caribe s All inclusive u pláže Playa Langosta

Ubytování v Cancún
Naše ubytování v Cancúnu

Dovolená v Mexiku zkušenosti z Méridy

Den 3, 4, 5 – Mérida

3. den – Příjezd do města Mérida

Po ranním check-outu jsme se vydali na cancúnské autobusové nádraží, abychom odcestovali do další destinace – města Mérida, které je metropolí Yucatánu. Na cestu jsme si nakoupili jídlo v supermarketu Soriana, který se nachází hned u nádraží. Jízdenky na autobus jsme zakoupili den předem online u společnosti ADO. Autobusovou dopravu s ADO rozhodně doporučujeme, protože se jedná o nejlepšího dopravce v Mexiku, který jezdí s moderními a pohodlnými autobusy. Cesta z nádraží v Cancúnu na nádraží v historickém centru Méridy trvala 4 hodiny. Zastávka byla pouze jedna, a to ve městě Valladolid. 

Hned po příjezdu na nás na nádraží čekal český průvodce Jarda, u kterého jsme měli zamluvené ubytování. Jarda nás autem odvezl do svého apartmánu, který se nachází jen pár ulic od slavného bulváru Paseo de Montejo. Poté, co jsme se ubytovali a chvilku si odpočinuli, jsme se vydali na procházku po historickém centru Méridy. Nejvíc nás nadchl zmíněný bulvár Paseo de Montejo, který je posetý koloniálními domy, haciendami a zajímavými muzei. My jsme se rozhodli spojit příjemné s užitečným a navštívili jsme muzeum mayské čokolády. Dozvěděli jsme se zajímavosti o výrobním procesu i pěstování kakaa. Nakonec jsme si koupili pravou mayskou čokoládu za 190 pesos (asi 250 Kč), a ta nám hned zpříjemnila den.

Následně jsme zamířili na hlavní náměstí Méridy – Plaza Grande, kde jsme se pokochali pohledem na nádhernou katedrálu San Ildefonso, městský palác, muzeum Casa de Montejo i vládní palác. Hned po příchodu na náměstí na nás čekalo překvapení v podobě kulturního zážitku. Přímo na ulici se odehrávalo divadelní představení doprovázené světelnou show o zakladateli Méridy. Inscenace se koná pravidelně každou středu večer od 20:30 hodin, a pokud ti to bude sedět do harmonogramu, nenech si ji ujít! Prohlédli jsme si také expozici současného umění Ateneo de Yucatan, která nás ohromila. 

Katedrála v Meridě v Mexiku

💡 Dovolená v Mexiku, náš tip: Pro výběr hotovosti z bankomatů doporučujeme bankomaty HSBC a Santander, kde jsou poplatky za výběr nejnižší. Nejlépe ovšem uděláš, pokud s sebou budeš mít svou Revolut kartu, o jejichž výhodách jsme se rozepsali v tomto článku.

4. den – Výlet z Meridy na cenotes a ruiny

Druhý den jsme se rozhodli využít služby průvodce Jardy, který pochází z Česka, ale v Méridě žije už víc než 20 let, takže se ve městě dokonale vyzná. Nejprve jsme zamířili do archeologického naleziště Mayapán, což je jedna z nejvýznamnějších mayských ruin v oblasti. Pro nás to byly úplně první mayské ruiny, které jsme v Mexiku na vlastní oči viděli a naprosto nás ohromily. I poté, co jsme navštívili další podobná místa, jsme se shodli, že ruiny Mayapánu byly jedny z nekrásnějších a rozhodně bys je měl zařadit na svůj itinerář po Mexiku i ty. 

V Mayapánu je dovoleno vylézt až na vrchol hlavní pyramidy, odkud je fantastický výhled na celé naleziště. Vstupné bylo 65 pesos (85 Kč) za osobu a za asi 250 pesos (300 Kč) bylo možné najmout anglicky, nebo španělsky mluvícího průvodce. My jsme průvodce po Mayapánu nevyužili a i tak nás naleziště uchvátilo. Najmout si průvodce doporučujeme u rozsáhlejších mayských ruin jako Chichen Itza, Uxmal nebo Ek Balam. Na těchto místech je toho k vidění víc, takže se od průvodce také víc dozvíš.

💡 Dovolená v Mexiku, náš tip: Při cestování po Mexiku s sebou měj vždy po ruce opalovací krém šetrný k životnímu prostředí a pokrývku hlavy, která chrání před sluncem. Pro návštěvy mayských nalezišť, kde bývá minimum stínu, to platí obzvláště!

Ruiny v Mexiku itinerář
Mayské ruiny v Mayapán u Meridy

Potom jsme společně s Jardou vyrazili k cenotes, což byla jedna z mexických atrakcí, na které jsme se těšili nejvíc. Jedná se o podzemní jeskyně či lomy zatopené průzračnou sladkou vodou a většinou se v nich dá koupat. Od Jardy jsme se dozvěděli, že okolí Méridy je na cenotes mimořádně bohaté – leží jich tu přes 40. Nejznámější z nich jménem Cuzama rozhodně stojí za vidění. My jsme se díky Jardovi dostali i do méně známých cenotes, kde jsme byli úplně sami (jen s rybkami, pavouky a několika netopýry :)). Koupání v křišťálově čistém podzemním jezírku si rozhodně nenech ujít, je to úžasný zážitek!

💡 Dovolená v Mexiku, náš tip: Na výletech s sebou nezapomeň mít hotovost, protože na spoustě míst se kartou platit nedá. My jsme u sebe bohužel hotovost neměli, takže jsme přišli o možnost prohlédnout si cenote Cuzama zblízka a vykoupat se v něm.

Jako bonus jsme si po návratu do Méridy poslechli představení symfonického orchestru, kde průvodce Jaroslav už přes 20 let hraje. Jsme moc rádi, že jsme měli možnost užít si tento výjimečný zážitek a poslechnout si typickou mexickou hudbu.

💡 Dovolená v Mexiku, náš tip: Pokud máš rád kulturu, doporučujeme vzít si s sebou i nějaké formálnější oblečení. Mérida je proslavená bohatým kulturním životem a kromě spousty muzeí je v ní i řada divadel. My jsme s sebou žádné formální oděvy neměli, takže jsme vystoupení Jardova orchestru absolvovali „v kraťasech“ a úplně jsme mezi ostatní nezapadali. 😀 

5. den – Výlet z Meridy do rybářské vesničky Progreso

Po dvou dnech strávených procházením se po památkách v Méridě a jejím okolí jsme zatoužili po méně náročném programu, a tak jsme zamířili do malebné rybářské vesničky Progreso. Zavolali jsme si Uber, kterým jsme se dostali na autobusové nádraží společnosti Autoprogreso na Calle 62, což je zhruba na půli cesty mezi hlavním náměstím v Méridě a parkem San Juan. U přepážky jsme si koupili zpáteční jízdenku, která vycházela na 50 pesos (65 Kč) na osobu. Autobusy jezdí poměrně často a cesta do Progresa trvá asi 50 minut. V Progresu jsme strávili celý den odpočinkem na pláži a dováděním v moři. Prošli jsme si také krásnou pobřežní promenádu. Úžasným zpestřením krásného odpočinkového dne byl oběd z čerstvých mořských plodů přímo na pláži.

Městečko progreso v Mexiku
Rybářské městečko Progreso u Méridy

Kde se najíst v Méridě?

Dokonalým zakončením výletu s průvodcem Jardou byla návštěva haciendy Teya, kde jsme povečeřeli v prostředí tradiční mexické venkovské usedlosti. Poprvé jsme ochutnali yucatánské speciality.

Na doporučení Jardy jsme vyzkoušeli také flexiteriánskou restauraci umístěnou v prostorách knihkupectví La Meiga. Objednali jsme si nopales (kaktusy) plněné sýrem, yucatánskou polévku a plněnou cuketu. Na veganském jídle ve stylu fast foodu jsme si pochutnali v bistru Crush. Na odpolední kávu a dezert vřele doporučujeme kavárnu La Abadía blízko centrálního náměstí Plaza Grande, kde se nám moc líbilo.

Nejvíce typickým pouličním jídlem v Méridě jsou marquesitas, což je obdoba plněných palačinek. Na stánky s marquesitas narazíte skoro na každém kroku. Nejvíc frčí nutellovo-sýrová náplň. Ta kombinace možná zní šíleně, ale je opravdu výborná!:) 

Kde se ubytovat v Méridě?

Náš tip na hotely v Méridě:

💡 Dovolená v Mexiku, náš tip: K dopravě v Méridě doporučujeme využívat službu Uber, který je rychlý, pohodlný a cenově výhodný. V jiných městech jako Cancún nebo San Francisco de Campeche ovšem bohužel služba Uber vůbec nefungovala.

Pravá mexická Hacienda, dovolená v Mexiku
Hacienda Teya u Méridy

Další tipy na výlety v okolí Méridy:

  • Sisal – městečko známé tradiční výrobou textilu z vláken agáve sisalové
  • Celestun – biosférická rezervace s obrovskými hejny plameňáků
  • Hacienda Temozon Sur – luxusní resort s bazénem, spa a restaurací v prostředí tradiční haciendy ze 17. století
  • Izamal – krásné historické městečko s typickými žlutými budovami
  • Uxmal – jedinečné mayské ruiny
  • Ek Bakam – další zajímavé naleziště mayské civilizace

Mrkni na výlety s místními českými průvodci Jardou nebo Jurajem, kteří Mexiko perfektně znají.

Dovolená v Mexiku bez cestovky, zkušenosti z Campeche

Den 6 a 7 – San Francisco de Campeche 

6. den – Příjezd do Campeche

Náš skvělý hostitel a průvodce Jaroslav nás autem odvezl na autobusové nádraží v centru Méridy. Jsme moc rádi, že jsme yucatánskou metropoli poznali právě s ním. V Méridě se nám dokonce tolik zalíbilo, že jsme v ní zůstali o den déle, než jsme plánovali (celkově tedy 3 noci). Z Méridy do další destinace San Francisco de Campeche jsme cestovali opět již ověřeným autobusem značky ADO. Jízdenka stála 120 pesos (160 Kč) na osobu a cesta trvala 2,5 hodiny. 

San Francisco de Campeche je přístavní město na západním pobřeží Yucatánského poloostrova. Po příjezdu na autobusové nádraží jsme si vzali taxi, které nás dopravilo do Hotelu Plaza Campeche, který jsme si zarezervovali kvůli poloze nedaleko centra města. Hotel má navíc hotel bazén (ten jsme bohužel nevyužili) a nabízí ubytování vyššího standardu, takže uspokojí i náročnější cestovatele. 

Náměstí v Campeche v Mexiku
Hlavní náměstí v Campeche

Neztráceli jsme čas a po check-inu v hotelu jsme se vydali na procházku po asi 500 metrů vzdálené ulici Calle 59, která je tepnou města se spoustou restaurací a barů. Na konci Calle 59 probíhá každý večer od 20 hodin představení o pirátské historii města. To jsme stihli už první den a moc se nám líbilo. Z hotelu se dá během 10 minut dojít na pobřežní promenádu. Turistů je v San Francisco de Campeche relativně málo a jeho poklidná atmosféra nás hned nadchla.

Po nejznámějších památkách v San Francisco de Campeche jezdí turistický vláček za cenu 100 pesos (130 Kč) za osobu. Vláček okružní trasu začíná a končí na centrálním náměstí Zócalo, kde se každý večer od 20 hodin koná světelná show. Abys tedy viděl jak večerní představení na Calle 59, tak na náměstí nedaleko nábřeží, je nutné zůstat v San Francisco de Campeche alespoň 2 noci. A tohle město si to rozhodně zaslouží! 

7. den – Výlet na ruiny Edzná

Do San Francisco de Campeche jsme zamířili z důvodu, že jsme chtěli navštívit i méně známé ruiny Edzná, které se nacházejí jen asi 50 km od města. V nabídkách místních cestovních kancelářích byly různé výlety do Edzná za cenu alespoň 1 100 pesos (1 500 Kč), ovšem v tom byla zahrnuta pouze doprava a nikoliv vstup na naleziště. Rozhodli jsme se tedy, že vyzkoušíme autentičtější zážitek a zkusíme se k ruinám vydat sami pomocí místního „colectivo“. 

Ruiny Edzná v Mexiku u města Campeche
Ruiny Edzná

Colectivos v Mexiku jsou kapitola sama o sobě. Jedná se o dodávky s až 10 místy, ovšem běžně jimi cestuje i 15–18 lidí, protože do nich místní přidávají různé stoličky a lavičky. Většinou nemají klimatizaci a vyrážejí až v chvíli, kdy se naplní. Pokud tedy seberete odvahu na cestování s colectivo, buďte trpěliví! Rozhodně to ovšem stojí za to – jednak je to o hodně levnější, a jednak o hodně dobrodružnější než zájezd s cestovkou! 🙂 Colectivo do Edzná vyjíždí z ulice Nicaragua a jedna jízda stojí 100 pesos (130 Kč).

Většinou trvá zhruba půl hodinky, než se colectivo naplní a odjede, takže se snaž chytit ranní spoje, které vyjíždějí mezi 9:00–9:30. Cesta k ruinám trvá asi jednu hodinu. Vyzkoušet si cestování s colectivos doporučujeme všemi deseti každému, kdo touží zažít autentického. A cesta v dodávce plné Mexičanů je rozhodně zážitkem, na který nikdy nezapomeneme!

💡 Dovolená v Mexiku, náš tip: Pokud se rozhodneš dopravit se k ruinám Edzná pomocí colectivo, nezapomeň si do batůžku přibalit krém proti slunci, pokrývku hlavy a jídlo i pití. Na těchto málo turistických místech nejsou žádné obchody. S trochou štěstí narazíš na automaty s nachos, brambůrky a vodou.

Vstupné na ruiny Edzná činí pouze 85 pesos (110 Kč) na osobu. Komplex se nachází uprostřed džungle a nabízí opravdu úžasnou atmosféru. Pokud budeš mít trošku toho štěstí, užiješ si ruiny úplně o samotě. U vstupu je možné si za 500 pesos (660 Kč) pronajmout průvodce, ovšem této možnosti jsme nevyužili.

❗Na tohle pozor❗👇

Zpáteční colectivo z ruin Edzná do San Francisco de Campeche je nutné si zarezervovat předem – stačí řidiči po cestě tam říct, v kolik hodin chceš jet zpět. Do Edzná nejezdí žádné autobusy a poslední colectivo zpět odjíždí kolem 15:40, ovšem pokud je plné anebo do posledního místa zarezervované, budeš mít smůlu. My jsme zpět do San Francisco de Campeche jeli ve 14:40 hodin.

Mexiko Campeche domy itinerář
Barevné domky v Campeche

Další tipy na výlety v okolí San Francisco de Campeche:

  • městečko Champotón spojuje poklidnou atmosféru malého města, přírodní zajímavosti a nádherné pláže, kde si můžeš pochutnat na čerstvých plodech moře
  • Cenote San Miguel – průzračné jezero, kde je možné si nejen zaplavat, ale vyzkoušet i další aktivity jako jízda na kajaku, skákání do vody z 10 metrů či zip line
  • Archeologická zóna Calakmul – málo navštěvované gigantické mayské město uprostřed džungle
  • Hacienda Uayamón – historický dům s luxusní restaurací a spa ležící nedaleko mayských ruin Edzná
  • město Bécal – malebné městečko s pěkným historickým centrem

Kde se najíst v San Francisco de Campeche?

Na lehký oběd jsme zašli do Fresh’n Green, kde jsme ochutnali tradiční jídlo chilaquiles – trojúhelníčkové tortillové chipsy s pikantní omáčkou a salát s guacamole.

Za autentickým kulinářským zážitkem jsme vyrazili do restaurace Marganzo, kde obsluhují číšníci oblečení v krojích a k poslechu hraje kapela tradiční mexickou hudbu mariachi. Dali jsme si Pan de cazón (trhané kusy ryby v rajčatové omáčce servírované mezi dvěma plackami), polévku z keře chaya a zeleniny, papadzules (druh caneloni) a empanadas s listy chaya.

Další typická jídla, která si v Campeche můžete objednat, jsou panuchos de alubias negras (tortilly s omáčkou z černých fazolí) nebo cochinita (pokrm z trhaného vepřového masa).

Měli jsme štěstí, že zrovna v době našeho pobytu se v San Francisco de Campeche konaly slavnosti chleba (Feria del Pan), kde jsme vyzkoušeli tradiční slané i sladké pochoutky a viděli jsme několik koncertů a tanečních vystoupení. Feria del Pan se koná každoročně 25., 26. a 27. listopadu, takže pokud v tuto dobu v Campeche budeš, rozhodně si to nenech ujít.

Kde se ubytovat v Campeche?

Další tipy na ubytování v Campeche:

Dovolená v Mexiku bez cestovky, zkušenosti z Laguny bacalar

Den 8, 9, 10, 11, 12 – Laguna Bacalar

8. den – Příjezd k Laguně Bacalar

Koupání u Laguny Bacalar v Mexiku
Laguna Bacalar v Mexiku

Osmý den našeho putování po Yucatánu jsme strávili cestováním. Naším dalším cílem byla 400 km vzdálená laguna Bacalar. V 8 ráno jsme potřebovali stihnout autobus ve městě Escárcega, které je od San Francisca de Campeche vzdálené 150 km. Žádný autobus na této lince nejezdí a u colectivo bychom neměli jistotu, že budeme na místě včas. Ze San Francisca de Campeche do Escárcegy jsme tedy jeli soukromým transferem, který trval přibližně hodinu a půl a za 2 osoby jsme platili 1 500 pesos (2 000 Kč). Projížděli jsme kolem krásných městeček Champotón a Villa Madero, která jsme si prohlédli alespoň z okna auta. Přímo na trase je ještě další úžasné archeologické naleziště Calakmul, ovšem místní doporučují na tomto místě strávit celý den, a tak jsme jej nakonec vynechali.

Ve městě Escárcega jsme nakonec strávili dopoledne čekáním, protože autobus společnosti ADO měl 2 hodiny zpoždění – místo v 8:25 přijel až v 10:30 ( Mexiko :)) ). Autobusem jsme poté jeli asi 4,5 hodiny do města Chetumal. Tam jsme přestoupili na další autobusový spoj, který nás během 45 minut dopravil do cílové destinace – města Bacalar. Z Chetumalu jezdí autobusy do Bacalaru každých 30 minut, takže v tomto případě nebyla rezervace potřeba.

Na nádraží v Bacalaru nás vyzvedla Češka Katka, která na Likexpats nabízí několik možností ubytování. Katka nás dovezla do své krásné vily v džungli, kde jsme strávili dalších 5 nocí a pomohla nám také s pronájmem auta za cenu 30 € na den. Vila s vlastní vířivkou se nachází v nádherné klidné lokalitě doslova uprostřed tropické vegetace, a to ve vzdálenosti cca 29 km od města Bacalar. Mít tedy k dispozici vlastní vůz je nejpohodlnější způsob, jak navštívit všechna ikonická místa v této překrásné a zajímavé oblasti.

S Katku jsme během naší návštěvy Laguny Bacalar natočili i video. Mrkni na něj tady.

9. den – Návštěva laguny, výlet lodí a Los Rapidos

Laguna Balacar je opravdu nádherné místo, které jsme si okamžitě zamilovali. Jedná se o 5. nejnavštěvovanější oblast Yucatánu (po Cancúnu, Playa del Carmen, Tulumu a Méridě), ovšem i tak si stále zachovává své autentické kouzlo a zdaleka není tolik turistická jako jiná letoviska. Kromě křišťálově čisté sladké vody a krásné přírody láká laguna Bacalar na nekonečné množství aktivit, které se u ní dají provozovat. Pokud si tedy dovolenou rád zpestříš nějakým sportovním zážitkem, na tomhle místě se ti bude líbit.

Jedno z nejkrásnějších míst, která jsme v okolí laguny navštívili, je resort Cayuco Maya. Užili jsme si tam parádní koupání, relax na pláži i vynikající jídlo. A přímo vedle tohoto skvělého místa vzniká celá „česká vesnice“ s vilami a apartmány s českými majiteli. Katka jedno ze svých ubytování nabízí i tady – můžeš si tu od ní pronajmout luxusní vilu pro až 6 osob, kde budeš mít k dispozici maximální komfort včetně posilovny, obrovského bazénu a asistenci ze strany Katky.

Cayuco Maya v Mexiku
Plážový klub Cayuco Maya u Laguny Bacalar

💡 Dovolená v Mexiku, náš tip: Aktivitou, kterou bys na tomhle fantastickém místě rozhodně neměl vynechat, je výlet lodí. Jedna z lodí se jmenuje Láska Moja – vlastní ji milá Slovenka Petra. Plavba vyjde na 800 pesos (1 050 Kč) za osobu a uvidíš během ní cenote Negro, cenote Esmeralda, Ptačí ostrov a Pirátský kanál. V ceně jsou zahrnuty nápoje a ovoce na palubě.

Možnosti koupání u laguny Bacalar, jejíž voda má neuvěřitelných 7 odstínů, jsou opravdu pestré. Nám se nejvíc líbilo veřejné koupaliště v městečku Buenavista, které se nachází jen pár metrů od dalšího Katčina ubytování. Koupaliště provozuje sympaťák Javier, který pochází z Mexico City a ruch velkoměsta vyměnil za klid laguny. Na koupališti si můžeš vychutnat poklidnou atmosféru, dát si něco k pití nebo se seznámit s cestovateli z přilehlého kempu. 

Za návštěvu stojí také velmi turistický klub Los Rápidos (vstupné 150 pesos/ 200 Kč za osobu). Ten se nachází v části laguny, kde je možné si lehnout do vody a nechat se unášet proudem vody. Tenhle zážitek si nenech ujít! Mezi místními je oblíbený klub Bonanza Lagoon (vstupné 30 pesos/ 45 Kč za osobu), kde si v sobotu a neděli můžeš udělat piknik z potravin, které se prodávají na místě. Za 200 pesos (265 Kč) je možné si tu půjčit kajak a prozkoumat lagunu na vlastní pěst.

Los Rapidos u Laguny Bacalar v Mexiku
Los Rapidos u Laguny Bacalar

10. den – Výlet na pláž Mahahual

Laguna Bacalar nabízí spoustu míst pro dokonalý odpočinek. Když jsme tedy zatoužili po vyloženě odpočinkovém dni, vyrazili jsme půjčeným autem na karibskou pláž Mahahual, která se nacházela asi hodinu cesty od ubytování. Pláž Mahahual je proslulá tyrkysovou vodou a bílým pískem a vypadá skutečně jako vystřižená z katalogu cestovní kanceláře.

💡 Dovolená v Mexiku, náš tip: Pokud si uděláš výlet k pláži Mahahual, dej si oběd nebo večeři v restauraci Chunkey Monkey. My jsme si tu za 330 pesos (440 Kč) dali čerstvý kokos, pivo, jako předkrm nachos a poté ještě rýži s krevetami a vegetariánské burrito. Restaurace má nádherný výhled na oceán, a navíc poskytuje pohodovu atmosféru stranou ruchu hlavní pláže. Také je super, že tady v pohodě zaparkuješ hned vedle restaurace.

Pláž Mahahual v Mexiku
Nádherná karibská pláž Mahahual

11. den – Výlet k ruinám Chacchoben

Navštívili jsme Chacchoben, které leží jen 20 minut jízdy autem od Katčina ubytování. Jedná se o ruiny obklopené ze všech stran džunglí, což jim dodává nejen kouzelnou atmosféru, také také příjemný stín. Tyto ruiny byly velmi zachovalé, takže jsou tady k vidění i celé budovy a pyramidy bez poškození. Parkování vyšlo na 50 pesos (65 Kč) a vstupné na 70 pesos (90 Kč) na osobu.

Ruiny Cachoben v Mexiku
Ruiny Cachoben u Laguny Bacalar

12. den – Výlet do městečka Bacalar

Centrem oblasti je město Bacalar, kam se dá autem od vily dojet za 20 minut. Dějiny města sahají až do předkolumbovského období, takže je v něm spousta historických památek. Nejzajímavější z nich je pevnost Fort San Felipe, z jejichž hradeb je fantastický výhled na lagunu a její okolí. Během prohlídky pevnosti jsme se dozvěděli o zajímavé minulosti města Bacalar, kdy bylo nejdříve dobyto Španěly a pak dlouho čelilo drancování pirátů.

Bacalar je opravdu velmi příjemné městečko se spoustou skvělých restaurací a kaváren. Mnoho z těchto podniků lží přímo na pobřeží, a tak si v nich vychutnáš nejen vynikající jídlo a drinky, ale také úžasný výhled na barevnou vodní hladinu. V Bacalaru můžeš navštívit i tradiční mexické trhy, kde se prodávají především produkty od místních farmářů a speciality lokální kuchyně. Suvenýry za přijatelné ceny je možné koupit buď na trhu nebo v některém z mnoha pěkných obchůdků.

Laguna Bacalar v Mexiku
Po celém pobřeží mají u Laguny Bacalar tyhle houpačky 🙂

Kde se najíst u laguny Bacalar?

Na snídaně jsme rádi chodili do Raíz Bacalar, kde mají skvělé avocado toasty a další dobroty. Restaurace je přímo na molu, tak si tu můžeš po snídani rovnou zaplavat.

Moc příjemný podnik s živou hudbou zaměřený na vegetariány je Tenék. K večeři jsme si zde objednali guacamole, vegetariánskou quesadillu, pečené brambory s fazolemi a sýrem. I s pitím to stálo 300 pesos (cca 400 Kč).

Další podnik s atraktivní nabídkou pro vegetariány je Bote de leche. Salát s kozím sýrem a vegetariánský burger nás tu i s pitím vyšel na 450 pesos (600 Kč).

Klasická mexická jídla za příznivé ceny nabízí Mr. Taco. Dát si tu můžeš například tacos za 20 pesos (25 Kč), quesadillas za 30 pesos (40 Kč) a burritos za 110 pesos (145 Kč).

Další tipy na výlety u laguny Bacalar: 

  • Ruiny Dzibanché – ruiny s množstvím rituálních míst
  • Ruiny Kohunlich – v džungli ležící komplex s 8 velkými skupinami budov, které bývaly administrativními centry, duchovními místy, paláci či rezidencemi k bydlení
  • Xul-ha – vodní park umístěný v nádherném prostředí přírodní zátoky s možností šnorchlování
  • Xpujil – málo turistické město s pěknými ruinami
  • Bacán – mayské město s unikátním vodním příkopem a více než 20 budovami a pyramidami
  • Cenote Azul (ležící mezi Bacalarem a Chetumalem) – další pěkné cenote k osvěžení v nádherných přírodních kulisách

U laguny Bacalar jsme natočili i video, abychom vám tuto úžasnou destinaci ukázali, mrkni na něj tady

Den 13 a 14 – ostrov Holbox

13. den – Příjezd na ostrov Holbox

Po krásných 5 dnech strávených v pohodové atmosféře sedmibarevné laguny Bacalar jsme se vydali k dalšímu cíli, na ostrov Holbox. Ten se nachází na samém severu Yucatánského ostrova a z Bacalaru nás od něj dělila vzdálenost necelých 400 km. Nejrychlejší trasa vedla přes město Tulum, které leží na pobřeží zhruba v polovině cesty. Z Bacalaru jsme jeli do Tulumu brzkým ranním autobusem (za 370 pesos/ 490 Kč za osobu), což trvalo asi 3,5 hodiny. V Tulumu jsme na hlavním autobusovém nádraží přestoupili na autobus, který nás za další 3,5 hodiny a cenu 470 pesos (620 Kč) dovezl do přístavu v Chiquilá. Poslední etapu jsme urazili na lodi společnosti Holbox Express Ferry. Kupovali jsme si zpáteční lístek za cenu 350 pesos (470 Kč) za osobu. Plavba na ostrov trvá 30 minut.

Nádherná pláž na ostrově Holbox v Mexiku
Ostrov Holbox

Ubytovali jsme se v hotelu Casa Chujuk, který jsme si vybrali podle recenzí na internetu a rozhodně nás nezklamalo! Hotel se nachází jen 2 ulice od pláže, pokoje jsou opravdu komfortní a navíc je součástí hotelu bazén. Sympatický recepční nám navíc se vším ochotně poradil. Cena byla cca 90 USD (2 000 Kč) za 2 noci.

Ostrov Holbox je jedním z míst, na která jsme se těšili úplně nejvíc. Jedná se o skutečnou oázu klidu a pohody, což ještě umocňuje špatný mobilní signál a to, že na ostrově nejezdí žádná auta. A vozidla ani nejsou potřeba, protože se v rámci jediného stejnojmenného městečka Holbox dá všude pohodlně dostat pěšky. Hlavní pláž na Holboxu se jmenuje Playa Holbox a je to jedna z nejpěknějších pláží, jakou jsme v Mexiku viděli. Je na ní navíc spousta restaurací a plážových klubů, kde si můžeš vychutnat drink i dobré jídlo.

Městečko Holbox má moc pěkné a upravené centrum, které je jako stvořené pro příjemné procházky. Je v něm mnoho stánků se šperky, uměním i výtečným street foodem jako tacos, marquesitas nebo antojitos. 

14. den – Výlet na lodi z Holbox

Z Holboxu jsme vyrazili na výlet lodí (za cenu 800 pesos/1 050 Kč/ osoba). Nejdřív jsme dopluli k dechberoucí dlouhé pláži Punto Mosquito, která je považována za vůbec nejkrásnější místo na celém ostrově. A musíme uznat, že kombinaci bílého jemného písku, tyrkysového průzračného moře, modré oblohy a nebeského klidu dělá tohle místo skutečně unikátním. Poté jsme připluli k břehům Yucatánu, kde jsme navštívili cenote Hoyo Negro Yalahau a poté k Ptačímu ostrovu (Isla de los Pájaros), kde je možné z vyvýšené plošiny pozorovat různé druhy ptáků. Při trošce štěstí zahlédneš i plameňáky jako my. Poslední zastávkou byl neobydlený ostrůvek Isla de la Pasión, kde jsme se mohli projít po písčité pláži a vykoupat se v neuvěřitelně čistém moři.

Loď v Mexiku u ostrova Holbox
Výlet lodí z ostrova Holbox

Kde se najíst na Holboxu?

Pouhou minutu chůze od našeho ubytování byla břečťanem porostlá kavárna Clandestino. Kromě vynikající kávy tam mají úžasné dezerty a snídaně.

Na večeři doporučujeme restauraci La Barracuda. Jako předkrm jsme si dali krevety s česnekovou majonézou. Hlavní chod byla místní specialita Barracuda, což je ryba plněná mořskými plody. Jídlo bylo opravdu excelentní a porce obrovské. Za jídlo i pití jsme zaplatili 300 pesos (500 Kč).

Na výborných burgerech jsme si pochutnali ve veganské restauraci Arte Sano. Jeden burger vyšel na 180 pesos (240 Kč).

Kde se ubytovat na ostrově Holbox?

Dovolená v Mexiku bez cestovky, zkušenosti z Playa Del Carmen

Den 15, 16, 17, 18 – Playa del Carmen

15. den – Příjezd do Playa del Carmen

Mexiko dovolená v Playa del Carmen
Vstup na pláž v Playa del Carmen

Upřímně se přiznáme, že na Holboxu jsme sice strávili 2 dny, ale kdyby to čas umožňoval, zůstali bychom klidně 2 týdny! Na itineráři po Mexiku jsme ale měli ještě spoustu položek, takže jsme se po 2 dnech na Holboxu vrátili trajektem zpět do vesničky Chiquilá. Cestování bylo tentokrát poměrně krátké a bez komplikací – v Chiquilá jsme nastoupili na přímý autobusový spoj do dalšího cíle Playa del Carmen. Jízda trvala 2 hodiny a 15 minut a za osobu vyšla na 280 pesos (370 Kč).

Playa del Carmen je poměrně rušné turistické letovisko, ale my jsme po pobytu u laguny Bacalar a na ostrově Holbox už postrádali trošku té civilizace, takže nám to přišlo vhod. S asistencí Češky Katky, u které jsme bydleli u laguny Bacalar, jsme si zajistili pronájem auta. Vlastní vůz byl i v této destinaci ideálním dopravním prostředkem k cílům v okolí. Katka v tomto městě několik let žila a její manžel vlastní místní potápěčské centrum, takže jsme od ní měli spoustu tipů, co v Playa del Carmen vidět a zažít.

V Playa del Carmen jsme se ubytovali v moderním hotelu Meliora by Bunik, který leží jen kousek od centrálního náměstí. Pokoj byl opravdu luxusní a poměr ceny a kvality byl v tomto případě opravdu skvělý. Mohli jsme využívat i střešní terasu s bazénem, odkud je úchvatný výhled. V hotelu se nám zalíbilo tak moc, že jsme si pobyt prodloužili o další 2 noci (cena byla 65 USD/ 1430 Kč za pokoj za noc). Vzhledem k tomu, že jsme měli pronajaté auto, mohli jsme se k výletním cílům snadno dopravit a nebylo nutné měnit místo ubytování. 

Kde se ubytovat v Playa del Carmen?

💡 Dovolená v Mexiku, náš tip: Naše oblíbená hostitelka Katka nabízí moderní ubytování až pro 5 osob i v Playa del Carmen. V době našeho pobytu bylo bohužel obsazené, ale jinak bychom neváhali ani vteřinu. Kromě komfortního ubytování ti Katka dá spoustu rad a ověřených tipů, a navíc ti kdykoliv se vším pomůže po telefonu.

16.den výlet do Chichen Itzá

Pyramida Chichen Itza v Mexiku
Mayské Ruiny Chichen Itzá

Zhruba uprostřed poloostrova leží nejznámější, nejnavštěvovanější a současně nejdražší ruiny na celém Yucatánu – Chichen Itza. Od našeho hotelu byly vzdáleny asi 180 Km a cesta pronajatým autem nám trvala asi 2,5 hodiny. Komplex mayských budov a pyramid je obrovský, takže jsme si tentokrát pronajali anglicky mluvícího průvodce, od kterého jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o komplexu i civilizaci Mayů. V Chichen Itza se nachází celkem 18 zrestaurovaných budov. Nejslavnější z nich je Kukulkánova pyramida, která je považována za jeden ze sedmi divů moderního světa. Součástí je také zachovalé prostranství, kde se hrála známá náboženská míčová hra Tlachtli. 

💡 Dovolená v Mexiku, náš tip: Do Chichen Itza se můžeš podívat i s naším skvělým slovenským průvodcem Jurajem. Ten tě během celodenního výletu vezme nejen na prohlídku ruin, ale také do výrobny tequily, cenote Saamal a do malebného koloniálního městečka Valladolid.

Pro prohlídce jsme zamířili do nedaleké mayské vesničky Tsukán. Místní potomci Mayů nám ukázali spoustu svých tradic, své typické domky se slaměnou střechou a předvedli nám výrobu unikátního koření Moles. Ukázali nám také, jak pěstují kukuřici, která je v Mexiku základní surovinou. Dokonce jsme si i zaplavali v krásném cenote a vychutnali si výborné jídlo, takže tenhle zážitek doporučujeme všemi deseti. Vstup do vesničky sice stojí 470 pesos/ 600 Kč za osobu, ale rozhodně nebudeš litovat!

17. den – Návštěva města Valladolid

Pěkným cílem celodenního výletu je město Valladolid, které leží ve středu Yucatánu asi 150 km od Playa del Carmen. Jedná se o pestrobarevné město s krásným historickým centrem. Pro množství architektonických skvostů v podobě koloniálních budov je Valladolid dokonce od roku 1998 památkou UNESCO. Z památek doporučujeme navštívit klášter San Bernardino de Siena a pak se projít malebnými uličkami a zastavit se v některém z obchůdků. 

Kostel ve městě Valladolid v Mexiku
Kostel ve městě Valladolid

Kde se ubytovat ve Valladolid?

18. den – Návštěva ruin Cobá

Zatímco Chichen Itza je snad povinnou zastávkou každého turisty na Yucatánu, o mnoho komornější atmosféru nabízí ruiny Cobá ležící hodinu a půl jízdy od Playa del Carmen. To, že je toto místo méně navštěvované, mu na kráse neubírá, právě naopak! Komplex je obrovský a pěšky se dá projít asi za 2 hodiny. Jezdí v něm dokonce i tuk tuky, ale my jsme zvolili zábavnější alternativu a areál jsme si projeli na zapůjčeném kole.

Po krásném předchozím zážitku z mayské vesnice u Chichen Itza jsme neváhali a zamířili jsme na další podobné místo ležící asi 2 km od naleziště Cobá. Opět jsme si mohli na vlastní oči prohlédnout mayské příbytky, zahrady, plodiny nebo třeba tradiční způsob vaření. Nadchla nás možnost vyrobit a upéct si na ohni vlastní tortillu a ochutnat speciální druh med od včel Meliponas, které Mayové považovali za posvátné. 

Pyramida Cobá v Mexiku
Ruiny Cobá

Den 19 a 20 Pobyt v mexické džungli

19. den – Příjezd do ubytování v džungli

Po pěti dnech strávených v pulzujícím letovisku Playa del Carmen jsme zatoužili opět po troše klidu a zároveň něčem výjimečném. Obojí nabízí ubytování ANAND Eco village, které se nachází doslova uprostřed džungle nedaleko vesničky Leona Vicario. Na místo jsme se dopravili autem, které jsme si v Playa del Carmen dříve pronajali. Trasu o délce kolem 60 km jsme ujeli asi za hodinku. Pobyt v chatičce v pralese byl nezapomenutelným zážitkem a po téměř 3 týdnech, co jsme byli na cestě, nám troška toho odpočinku přišla opravdu vhod. Navíc bylo zajímavé poslouchat v noci „zvuky džungle“ a zároveň bydlet v moderním a komfortním pokoji. Součástí resortu je i bazén obklopený tropickou vegetací a sál na jógu. Resort je perfektně udržovaný a všude visí lapače snů, takže se jedná o kouzelné místo pro trošku odpočinku během dovolené nabité cestovatelskými zážitky. Ve 4 km vzdálené obci Leona Vicario byly k dispozici restaurace, bary, supermarket i prádelna. Cena za ubytování v ANAND Eco village byla 90 USD (2 000 Kč) za noc se snídaní pro dvě osoby. 

Ubytování v džungli Mexiko itinerář
Ubytování v mexické džungli

Tyhle 2 dny jsme se rozhodli mít volnější program, a tak jsme navštívili tři lokality s cenotes, které se nacházejí příhodně nedaleko u sebe ve směru k pobřeží. Prvním z nich bylo 17 km vzdálené cenote La Noria, kam jsme autem dojeli za 15 minut. Kromě koupání nabízí La Noria i další aktivity jako zip line nebo jízdu na čtyřkolkách. Potom jsme autem přejeli asi jen 2 km k cenotes Zapote, což je něco na způsob vodního parku v krásném přírodním prostředí s celkem 4 cenotes (včetně jednoho podzemního). I tady se dá zážitek zpestřit sportovními aktivitami jako zip line, skákání do vody či šnorchlování. Koupání i adrenalinovou jízdu na zip line nabízí i cenote Verde Lucero, u kterého se navíc o zábavu postarají hejna tropických ptáků. 

20. den – Návštěva zábavního parku XPLOR

Když jsme viděli nabídku zábavního parku XPLOR, neodolali jsme a strávili jsme v něm celý den den. Park je součástí nejluxusnějšího hotelu na Yucatánu jménem Xcaret a nabízí pestré možnosti aktivit pro návštěvníky každého věku: zip line trasy o různých výškách a délkách, projížďky v džípu, tobogány, průzkum podzemí cenotes, raftování a další. Cena vstupného je sice vyšší (129 USD/ 3 000 Kč za osobu), ale něco podobného jen tak někde nezažiješ. Vstupenky jsou navíc All inclusive, takže si v zábavním parku můžeš dopřát neomezeně jídla i pití.

Dovolená v Mexiku bez cestovky, zkušenosti z Tulum

Den 21, 22, 23 – Tulum

21. den Příjezd do Tulum

Pohled na pláž v Tulum
Pláž v Tulum

Pobyt přímo v džungli byl nezapomenutelným zážitkem, a navíc jsme během něho načerpali novou energii do poslední destinace naší třítýdenní cesty po Yucatánském poloostrově – města Tulum. Nejdřív jsme museli vrátit auto v Playa del Carmen, kam jsme z Leona Vicario dojeli opět asi za hodinu. Z Playa del Carmen do Tulumu jsme jeli autobusem ze stanice Playa del Carmen Alterna. Cesta trvala asi hodinku a vyšla na 114 pesos (150 Kč) na osobu. Z autobusového nádraží v Tulumu jsme si vzali taxi, které nás za 120 pesos odvezlo do čtvrti La Veleta, kde jsme měli zařízené ubytování. Jedná se o nově vznikající a moderní městskou část se spoustou zeleně, která se ovšem nachází dál od centra a autobusového nádraží, takže doprava taxi byla nejjednodušší.

Naším posledním útočištěm v Mexiku byl Majaro hotel Tulum. Jedná se o krásné a moderní ubytování v příjemném minimalistickém stylu. Vzhledem k vysokým venkovním teplotám nám přišlo vhod, že jsme dostali pokoj s malým privátním bazénkem. Součástí hotelu je ovšem i klasický velký bazén, ke kterému mají přístup všichni hosté. Cena za dvoulůžkový pokoj byla 90 USD (zhruba 2 000 Kč) za noc. Do centra města je možné dojít pěšky asi za 20–25 minut, ovšem některé úseky cest jsou nezpevněné, a tak jsme ocenili možnost zapůjčení kol přímo v hotelu. Stálo nás to 8 USD (180 Kč) na den. Kola jsou za nás rozhodně nejlepší a současně nejlevnější způsob dopravy po Tulumu! K zapůjčení v hotelu nabízí také skútry (60 USD/1 300 Kč za den) nebo čtyřkolku (100 USD/ 2 300 Kč za den). 

👉 Tip od nás: Ubytuj se v Tulum v krásných vilách v džungli, které patří české majtelce Martině

❗Na tohle pozor❗👇

Z více zdrojů jsme v Tulumu zaslechli o půjčovnách, které kola půjčují za vysoké zálohy. Kola od nich ovšem často „zmizí“ a podle řady turistů je kradou ti samí lidé, kteří je půjčují. Cílem tedy je, aby turistům propadla záloha, kterou půjčovna v případě ztráty kola nemusí vracet. V Tulumu tedy doporučujeme půjčovat si kola přímo ve vašem ubytování.

22. den – Návštěva Ruin v Tulum

Tulum Mayské ruiny itinerář
Ruiny v Tulum

Kolo jsme jako dopravní prostředek využili i při výletu ke slavným Tulumským ruinám. Cesta z ubytování trvala asi půl hodinky a doporučujeme vyjet hned ráno. Mayské ruiny v Tulumu jsou totiž poměrně hodně navštěvované, a pokud si je projdete v ranních hodinách, vyhnete se nejen davům turistů, ale také ostrému slunci, před kterým na tomto místě skoro není úniku.

Komplex v Tulumu sice není zdaleka tak rozsáhlý jako naleziště Chitzen Itza nebo Uxmal, ale zato nabízí jedinečnou polohu na vysokém útesu přímo nad mořem. Pokud budete mít trošku štěstí, potkáte v okolí ruin varany, nosály a další zvířecí obyvatele Mexika. V blízkosti Tulumských ruin je spousta pěkných pláží. My jsme se vydali na pláž Santa Fe, kam se dá dojít za 10 minut pěšky, nebo za 2 minutky dojet na kole. Další pěkné pláže ve směru od ruin k Tulumu jsou Playa Paraiso a Playa Las Palmas.

Nejznámější plážovou oblastí ve městě je Tulum Zona Hotelera. Tam je ovšem nutné buď zaplatit vstup do některého z plážových barů, nebo ujít pěšky cca 3 km, což je za horkého dne poměrně vyčerpávající. My osobně bychom tedy návštěvu pláží v Zona Hotelera klidně vynechali.

Ruiny v Tulum dovolená v Mexiku
Mayské ruiny v Tulum

Kde se najíst v Tulum?

Po měsíci v Mexiku už jsme byli docela přejedení nejrůznějších jídel s tortillami, takže jsme zamířili do italské restaurace Mauri’s Tratttoria v centru Tulumu. Pochutnali jsme si na vegetariánské pizze (180 pesos/ 230 Kč) a bruschettě s pečenou paprikou, rajčaty a nakládanou cibulkou (5 ks za 110 pesos/ 140 Kč). V restauraci jsme večeřeli ve čtvrtek, a to zrovna hrála živá hudba, takže atmosféra byla parádní.

Velmi spokojeni jsme byli také u stánku jménem Falafeliz, kde podávali výborný domácí falafel. Dali jsme si variaci s pita chlebem a lilkem, což vyšlo na 150 pesos (200 Kč) za porci.

Skvělou nabídku pro vegetariány má i restaurace Kalhua. Vybrali jsme si pizzu a burrito – obojí v bezmasé verzi vyšlo na 100 pesos/ 130 Kč.

Kde se ubytovat v Tulum?

Tulum Mexiko zkušenostiTulum cesta na pláž

23. den – Cesta na letiště

Poslední den naší poznávací dovolené v Mexiku bylo naším nejdůležitějším a zároveň jediným úkolem dostat se z Tulumu na letiště. Jeli jsme autobusem námi již několikrát ověřené společnosti ADO. Trasu dlouhou kolem 130 km jsme urazili za 2,5 hodiny a jízdenka vyšla na 420 pesos. Obě města leží na pobřeží, takže jsme si ještě stihli užít spoustu krásných výhledů na Karibik. Na letišti jsme si dopřáli ještě poslední pravé mexické burrito a pivo, což bylo příjemné zakončení našeho více než třítýdenního putování po Yucatánském poloostrově. Do Evropy jsme letěli opět přímým letem do Madridu s aerolinkou Iberojet.

Výhled na ruiny v Tulum Mexiko itinerář

V našem článku: “Dovolená v mexiku zkušenosti, Mexiko itinerář na 3 týdny a praktické tipy” jste si mohli přečíst, co všechno jsme viděli za tři týdny na Yucatánu. Navštívil jsi tenhle kouzelný kout Mexika taky? Budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíš o vlastní zkušenosti a samozřejmě se můžeš na cokoliv zeptat!

Mexiko bez cestovky prostě musíš zažít!

✈️ Ty nejlevnější letenky do Mexika najdeš na Pelikán.cz

👉 Potřebuješ v Mexiku transfer z letiště? Zarezervuj si ho tady za fixní cenu. 

🔥 Náš tip: Nezapomeň na cestovní pojištění, my doporučujeme českou pojišťovnu AXA  kde od nás máš 50% slevu

Mrkni i na další články o Mexiku na našem blogu: Článek o Yucatánu

Přidej komentář